Blog

ProjectBlog: TensorFlow Hakkında

Blog: TensorFlow Hakkında


Son dönemin popüler terimlerinden yapay zeka veya makine öğrenmesini bu kadar popüler kılan teknolojilerden belki de en önemlisi; TensorFlow.

Google tarafından uzun yıllardır geliştirilen TensorFlow ‘u ilk defa 2015 Kasım ayında duymuş olabiliriz. Çünkü belirtilen tarihte Google, TensorFlow ’un kodlarını herkesin erişimine açtığını duyurdu.

TensorFlow Nedir?

Açık kaynak kodlu bir deep learning kütüphanesidir. Esnek yapısı sayesinde, tek bir API ile platform farketmeksizin hesaplamaları, bir veya birden fazla CPU, GPU kullanarak deploy etmenize olanak sağlar. Temelinde Python kullanılarak geliştirilen bu framework, günümüzde Python ‘ın yanısıra Javascript, R, Swift gibi birçok dili desteklemektedir.

Javascript demişken TensorFlow.js sayesinde internet tarayınız üzerinden her şeyi yapabilirsiniz. TensorFlow.js sayesinde makine öğrenmesi modellerini tarayıcısınız üzerinde geliştirebilir veya eğitebilirsiniz. TensorFlow.js için bazı demoları Google bizim için hazırlamış. Özellikle bilgisayarınızın kamerasını kullanarak yönettiğiniz Pac-Man oyunu oldukça ilgi çekiciydi.


Nasıl Kullanılır?

Aslında nasıl kullanılacağı yapmak istediğiniz projeye göre değişkenlik gösterir.

TensorFlow.js

Web uygulaması geliştirmek isterseniz TensorFlow.js kullanmalısınız. Bunun için Node.js paketini yükleyebilir veya script taglerini kullanabilirsiniz:

<script src="https://cdn.jsdelivr.net/npm/@tensorflow/tfjs@1.0.0/dist/tf.min.js"></script>

Bunun için daha önce yapmış olduğum TensorFlow.js ile kameranızı kullanarak nesne tanıma uygulaması örneğimi inceleyebilirsiniz.

TensorFlow Lite

TensorFlow kütüphanesini mobil uygulamalarınızda veya IoT projelerinizde kullanabilmeniz için hazırlanmıştır.

iOS Uygulaması geliştiriyor ve uygulamanızda TensorFlow ’a yer vermek isterseniz Cocoapods üzerinden podlarınıza aşağıdaki kütüphaneyi eklemeniz gerekmektedir:

pod 'TensorFlowLiteSwift'

iOS üzerinde TensorFlow kullanılarak hazırlanmış bir nesne tanımlama uygulamasının kaynak kodlarına buradan erişebilirsiniz.

Benzer kullanımlar Android tarafında da geçerli. Uygulamanızda TensorFlow kullanmak isterseniz projenize aşağıdaki gradle paketlerini eklemelisiniz:

implementation 'org.tensorflow:tensorflow-lite:0.0.0-nightly' implementation 'org.tensorflow:tensorflow-lite-gpu:0.0.0-nightly'

Benzer bir resim sınıflandırma Android uygulamasının kaynak kodlarına buradan erişebilirsiniz.

TensorFlow Lite hakkında daha fazla örnek projeye erişmek isterseniz bu siteyi inceleyebilirsiniz.


Nereden Öğrenebilirim?

Sizleri heyecanlandıran ve neredeyse cihaz sınırı tanımadan her alanda kullanabilen TensorFlow kütüphanesini nereden öğreneceğinizi araştırdıktan sonra Google tarafından da desteklenen iki tane çok önemli kaynak buldum.

1- Intro to TensorFlow for Deep Learning by TensorFlow

TensorFlow ile nasıl derin öğrenme uygulamaları yapacağınızı öğreten ve TensorFlow ekibi tarafından hazırlanan bir kaynak. Kurs tamamen ücretsiz ve içeriği neredeyse 2 Ayda bitirebilecek kadar dolu. TensorFlow modellerini mobil uygulamalarda, internet tarayıcılarında ve bulutta nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

2- Introduction to TensorFlow for Artificial Intelligence, Machine Learning, and Deep Learning

Yapay zeka destekli algoritmalar oluşturmak isteyen bir yazılım geliştiriciyseniz, bunları oluşturmak için gerekli araçların nasıl kullanılacağını anlamanız gerekir. Bu eğitim, size makine öğrenmesi için popüler bir açık kaynaklı kütüphane olan TensorFlow’u kullanmak için en iyi uygulamaları öğretecektir.

Source: Artificial Intelligence on Medium

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social