Blog

ProjectBlog: TedxReset Matematiği; 18 Dakika.

Blog: TedxReset Matematiği; 18 Dakika.


Böyle bir ekip, harika konuşmacılar ve bu fotoğrafa sığmayan onlarcası. Teşekkürler.

Bazı anları yaşadıktan sonra anlarsınız aslında ne kadar kıymetli bir deneyimin parçası olduğunuzu. Reinforcement (takviyeli öğrenme) algoritmalarımı çalıştırdığım varsayımıyla çok önemli bir ödül ile geçirdim bu süreci. Kendisinin bir parçası olmak bir tarafa, sahnesinde konuşmak diğer tarafa, toplamında karmakarışık duygular ve hadi yenisi yapalım diyerek uyandığım ertesi sabahında, bu etkinliğin en özel 10. yılında vermek istediğim mesajı vermiş olmanın huzuru vardı üzerimde.

Hangi din ya da dilin mensubu olursanız olun matematiğin söylediklerine ve onun evrenselliğine inanın demek istemiştim o sahnede ve tüm sunumu da bunun üzerine kurgulamıştım.

Newton, Einstein, Laplace, Stephan Hawking. Alan Turing. Bırak bunların yanına yaklaşmayı fikirlerinin arkasındaki mesajı bile tam anlamamış biz insanlar için onları biraz anmak yeterdi benim için ve söylediğim her bir kelime, geçtiğim her bir slaytın arkasında onların izi vardı.

Bugün yapay zeka diye bir kavramdan bahsediyorsak, neden sonuç ilişkilerini bizim hayatımıza sokmuş ve hala aksi fikirler ispat edilememiş Newton’dan, onun determinizmini bir adım öteye götürerek Laplace Şeytanı teorisi ile hayatta tesadüf ya da şans yoktur diyen Laplace’dan, bazı durumlarda olasılıkların olabileceğini ( tanrı zar atmaz diyecek kadar da determinist) ve zamanın sabit bir kavram olamayacağını söyleyen Einstein’dan, hayatımıza Quantum ve onun çok ötesindeki fikirleri sokmuş ( ilk teorisyeni olmasa bile ) Stephan Hawking’den, henüz daha icat edilmemiş bir aletin ( bilgisayar ) icat edilmesi düşünülmeyen versiyonunu ( yapay zeka ) hayal etmiş ve o günlerden matematiği ve algoritmaları bu işin göbeğine oturtmuş Alan Turing’den bahsetmeden bir yapay zeka sunumu yapmak ve gelecekte işinizi kaybedeceksiniz sığlığında konuya yaklaşmak olmazdı elbet.

Bir olguyu ya da durumu ispatlamak için deneyimlememiz şartını ortadan kaldıran matematiğin ispat gücüne ve farklı durumlar için ona yüklediğimiz anlamlara inanan biri olarak onları formulize etmekten ve bu formülleri, ( algoritma ) problemlerin oluşunu nedensellendirmek ya da olabilecekleri öngörmek için kullandığımız yapay zeka uygulamaları geliştirmekten çok mutluyum. Sanırım bir sanatçının duyduğu hazzın aynısını yaşıyorum. Yapay Zeka’nın ne kadar yaratıcı olabileceğini görüyor olmak, yazdığımız şiirlerin, çizdiğimiz resimlerin, hayal ettiğimiz melodilerin arkasındaki pattern’leri bulmak ve matematiklerini çıkarmak bir insanın yapabileceğinin çok ötesinde bir yaratıcılık.

Yapay zekaya algoritmaları ya da üzerine inşa edilen ürünleri için değil, yükleyebileceğimiz anlamları, insanın bulunduğu durumu ve aslında ne işe yaradığımıza verdiği cevaplar için hayranım. Henüz çok başında olduğumuz bir evrenin, anlaşılamamış taraflarını Unsupervised bir şekilde anlamaya çalışan, anlamlandırdığımız her şeyi bizim yapabileceğimizin çok ötesinde bir Supervised bir hızla gerçekleştiren ve hatalarımızdan öğrenme prensiplerimizi bir makineye koyduğumuzda aslında bunun ne kadar hızlandırılabilecek bir süreç olduğunu Reinforced gösteren matematiğe ve onun algoritmalarına sadece teşekkür etmemiz lazım.

Ondan kaygılanmak ya da tehdit olarak görmek değil, bize kazandırabileceklerinden ve bizim gerçekten ne işe yarayabileceğimizle ilgili gösterebileceklerinden ilham almam lazım.

İnsan beynini anladığımız ve anlamlandırabildiğimiz her geçen gün yapay zeka ile bir adım ötesini keşfedeceğiz ve zekamıza atfettiğimiz bütün yeteneklerin aslında sadece bize özel olmadığını ve arkasında mekanik ya da matematik anlaşıldığında bize ihtiyaç duyan çoğu süreci makinelere devredebileceğimizi göreceğiz.

İşsizlik ya da aç kalmak gibi kaygılar yerine insan olmak ile ilgili temel varlık sebeplerimize, yaratmak, hayal etmek, düşünmek, sorgulamak gibi.. geri döneceğiz ve bizim için çalışan bizim için düşünen makineler olduğu için sadece mutlu olacağız.

İnsan olmanın matematiğini henüz bulamadığımız ortada. Dünyanın şu an içinde bulunduğu açlık, susuzluk, global ısınma, mülteci sorunu, çocuk taciz ve tecavüzleri, kadına şiddet ve aklınıza gelebilecek onlarca felaketin hiç birisi yapay zeka tarafından hayal edilip üretilmiş değil. Bugün gelecekle ilgili kaygılanırken, insanın insana ettiğinden daha büyük bir kötülüğü hayal etmek sadece aşırı bilim kurgu izlemenin sonucu.

Montaigne’nin dediği gibi, daha az bildikçe daha çok inanmaya yatkın bir varlığız ve bilmediğimiz her bir şey, bizi saçma sapan korkulara inandırmaya bir adım yaklaştırıyor ve bildikçe daha az korkar ya da endişe duyar hale geliyoruz. Kaygı makinemizin arkasında bilinmezliğin tek tedavisi bilgi ve ona inanmak.

Bugün yapay zeka ile umutlu olmamızı gerektiren tek gerçek bu. Gerçek bilgi ile eğitilmiş makinelerin, daha az batıl inanca, daha az şansa, daha az çaresiz hastalığa götüreceği bir evren.

Matematiği 18 dakika olan bir sahnede bunların tamamını söylemek ve +1 zihni daha berrak hale getirmek mümkün değil belki ama şimdiye kadar aldığım geri bildirimler en azından bana baya bir +1’i yanımıza çektiğimizi gösteriyor.

Matematiği ve onun söylediklerine inanın. Hangi dine ya da dile mensup olduğunuzun bir önemi yok, ona ve onun söylediği bilgiye inandığınız sürece göreceksiniz ki gelecek ile ilgili endişelenmek yerine o geleceği bir an önce getirmek için çaba sarfedeceksiniz.

AET2904

Source: Artificial Intelligence on Medium

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social