Blog

ProjectBlog: Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklikle Meslek Eğitimi ve İş Güvenliği

Blog: Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklikle Meslek Eğitimi ve İş Güvenliği


Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik, bilgisayar ortamında oluşturulan senaryoların deneyimini ifade eder. Sanal gerçeklik gözlüğü (VR headset) takılarak dâhil olunan ortamda üç boyutlu olarak ve 360 derece serbestçe hareket eder, görüntü ve sesleri algılarız. Bu gözlük giyilebilir teknolojilere dâhildir ve bilgisayara, konsola veya bir akıllı telefona bağlı olarak çalışır. Sanal gerçeklik esasıyla hazırlanmış bir uçuş simülasyonu düşünelim. Gözlüğü taktığımızda kendimizi bir uçağın kokpitinde buluruz. Elle kontrol sağlayan sensörlü aygıtlar yardımıyla da gerçek olmayan bir uçağı kullanabiliriz. İnşa edilecek bir yapı, bulunduğu çevreyle birlikte sanal gerçeklik ortamında simüle edildiğinde, mühendisler veya işçiler inşa süreci başlamadan önce bu yapının içinde gezinebilir.

Arıtılmış Gerçeklik (AR)

Artırılmış gerçeklikte ise kullanıcılar, gerçek dünyaya/çevreye eklenen dijital ögelerle iç içedir. Ses, video, grafik gibi bilgisayar tarafından üretilen veriler; işitsel, duyusal ve temas gibi duyusal girdilerle birleşerek gerçek çevreyi algı bakımından zenginleştirir. Yapay bilgiler ve diğer ögeler çevredeki gerçek ögelerle gerçek zamanlı olarak iç içedir. Örneğin bir Google Glass’la çevreyi gözlemleyen kullanıcı, amacına bağlı olarak ihtiyacı olan bilgileri göz önüne getirebilir. Yapay zekâya sahip bir robot henüz üretilmeden, dijital bir prototip olarak gözlenebilir. Bu robot, örneğin bir araba üretiminde kullanılacaksa gerçekte nasıl çalışacağı gerçek üretim alanı içinde izlenebilir.

Meslek Eğitimleri ve İş Güvenliğinde Uygulama Alanları

Endüstride kimi senaryoların özellikle riskin yüksek olduğu üretim süreçlerinde gerçekçi bir biçimde ortaya konması oldukça zordur. Sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları bu tür alanlarda öngörülebilirliği yükseltiyor. Yukarıda bir örnekte bahsettiğimiz gibi işçiler için risklerin görece daha fazla olduğu inşaat alanlarında, inşa sürecine geçilmeden eğitimler sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle uygulamalı olarak gerçekleşebiliyor. İşçiler inşa edecekleri yapıda risklerin neler olduğunu önceden deneyimleyerek hem daha kalifiye bir eğitim alabiliyor hem çalışma alanlarını daha güvenli hale getirebiliyor. Bu, eğitim ve güvenlik başlıklarında maliyetlerden ve zamandan tasarruf anlamına da geliyor.

Ford firmasının geliştirdiği sanal gerçeklikle eğitim programı, farklı bölgelerde bulunan tasarımcıları ve mühendisleri bir araya getirerek üretimi planlanan araçların prototipleri üzerinde çalışma imkânı sağlıyor. Sanal gerçeklik ortamında buluşan mühendisler aracın iç aksamını üç boyutlu, dijital olarak üretirken tasarımcılar iç aksam üzerine aracın dış dizaynını oluşturuyor. Prototipin tamamlanmasının ardından yine benzer biçimde hazırlanan sanal ortamda araçların olası kazalarda görecekleri hasarlar gerçek parametrelerle uyumlu olarak test ediliyor.

Sanal ve arttırılmış gerçeklik çalışmaları, yapay zekâ, nanoteknoloji ve Nesnelerin İnterneti alanlarındaki gelişmelerle paralel olarak geliştikçe ilgili teknolojilerin uygulanmasında da maliyetler gittikçe azalıyor. Samsung, Google gibi firmalar VR ve AR imkânı sunan araçları artık daha ucuza ve daha işlevli olarak üretebiliyor. Endüstrideki yeni Endüstri 4.0 döneminde, üretimin inovatif bir biçimde gerçekleşmesi yönünde VR ve AR çalışmalarının genişleyeceği aşikâr görünüyor.

Kaynakça

Source: Artificial Intelligence on Medium

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social