Blog

ProjectBlog: IoT 101: Nesnelerin İnternetine Giriş

Blog: IoT 101: Nesnelerin İnternetine Giriş


Gündelik yaşamı, üretimi ve bilgiyi bize her an yeniden şekillendirme imkânı sunan internet artık yalnızca bilgisayar veya akıllı telefonlarımızdan eriştiğimiz bir ağ değil. Teknolojinin son yıllarda kat ettiği mesafeye paralel olarak hayatımıza dâhil olan irili ufaklı cihazlar da geniş bantlı internetin yaygın hale gelmesiyle sahip oldukları Wi-Fi bağlantı kapasitesi, yazılım ve sensörler sayesinde artık internet dediğimiz o koca ağa erişebiliyorlar. Bu cihazlar nasıl yaşadığımızdan, nasıl çalıştığımıza kadar hayatın birçok yönünde etki sahibi olmaya başladılar.

IoT Nedir?

Basit bir tanımla Nesnelerin İnterneti, kendi aralarında kablosuz bağlantıya sahip olmakla birlikte, yazılım ve sensörler aracılığıyla belirli bir uyum çerçevesinde çalışan cihazları ifade eder. Bu cihazlar çeşitli haberleşme protokolleriyle akıllı bir ağoluşturur ve aralarında veri alışverişi yaparlar. Tahminlere göre 2020 yılına kadar nesnelerin internetine dâhil olacak cihaz sayısı yaklaşık 30 milyar adet. Fikir vermesi itibariyle birkaç örnek mümkün:

Yeni nesil bir kahve makinesi siz uyanmadan hemen önce kahvenizi hazır edebilir. Evinizi ısıtan sistem yine siz uyanmadan veya eve gelmeden önce ortamın sıcaklık ve nem değerlerini ideal hale getirebilir.

Navigasyon ve takip cihazları sayesinde trafik yoğunluğuna göre takip edeceğiniz rotayı akıllı telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

Üretim alanında faaliyet gösteren bir firma olduğunuzu düşünelim. Satışını yaptığınız ürünleri parça başına takip eden bir barkod sistemiyle stoku takip edebilir, satış analizlerini görebilir ve üretimde kaybı minimize edebilirsiniz.

Drone olarak nitelenen insansız hava araçları da nesnelerin interneti protokolüne bağlı olarak çalışır. Örneğin amazon.com insansız hava araçlarıyla kargo teslimi üzerine proje geliştiriyor. Bu sadece uzaktan kumanda edilerek çalışacak bir aygıt değil. İlgili Drone teslimat yapacağı adresin koordinat bilgilerine erişiyor. Olumsuz hava şartlarını ya da önüne çıkacak engelleri sensör yardımıyla algılıyor ve uçuşunu güvenli hale getirebiliyor.

Etkileri Nelerdir?

Demektir ki hayatımızda işlevi olan cihazların da artık belli prensiplere göre çalışan bir “aklı” var. Araçlar ve nesneler (akıllı kol saati gibi), sensör ve yazılımıyla bir Internet of Things platformuna bağlıdır. Diğer uygulama ve araçlarla aynı veri tabanını kullanır. Bu sayede, örneğin akıllı bir kol saati, sabah gidilecek rotanın trafik bilgisini gerekli uygulamadan edinerek yol tarifi verebilir. Gündelik hayatı ve üretim süreçlerini daha organize hale getirebilecek araçların belli bir iletişim ağına dâhil olarak çalışmaları, Nesnelerin İnterneti’ni gelecekle alakalı bir konuma getiriyor.

Akıllı ev, akıllı şehir gibi uzun yıllardır gelişmekte olan alanlarla iç içe işleve sahip Nesnelerin İnterneti, son yıllarda gelişen yapay zekâ ve endüstriyel üretimalanlarında verimliliği artırdı. Yapay zekâ işlevi gören bir aracı meydana getiren parçalar, çipler ve sensörler bilgiyi alacakları ortak bir veri tabanına bağlı olarak çalışıyor. Endüstriyel üretimin gerçekleştirildiği bir bantta, üretimden sorumlu araçlar (örneğin otomobil imalında parçaları yerleştiren robotik aygıtlar), belirli takip yazılımları aracılığıyla çalışıyor. Veri akışı ve sağlıklı veri analizi sağlayan endüstriyel otomasyonlar, Nesnelerin İnterneti ile çalışıyor.

Nesnelerin İnterneti üretimde verimliliğin artırılmasında rolünü giderek büyütecek gibi görünüyor. Dünya nüfusunun 2050 yılında 9,8 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Nüfus artışı, üretimin arttırılması gerektiğini ifade ediyor. Nesnelerin interneti, teknolojinin doğrudan bir aygıtı olması itibariyle Endüstri 4.0’ın elementlerinden biri haline gelmiş durumda.

Kaynakça

Source: Artificial Intelligence on Medium

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social