Blog

Blog: Google I/O 19 Keynote’da Neler Oldu? (I)


Go to the profile of Halil ÖZCAN

Çoğu kimsenin merakla beklediği Google I/O başladı. Güzel de başladı fakat keynote açıkçası beklentilerimin altında kaldı. Peki Zeki Müren de bizi görecek mi dedirten şeyler dışında normal karşıladığım bu mu yani dediğim ve aynı zamanda Whatsapp gruplarında hocam Turkcell ağlıyor şu anda lavaboya gidebilir miyiz dedirten komik anılarımız da oldu. Ayrıca isim konusuna da çok takıldım. Bence bu sene Google I/O yerine Google A/I koysalardı daha mantıklı olurdu.

Şimdii….Övdük, yerdik, sevdik ve sevildik.. Peki Google Amcamız Keynote da nelerden bahsetti? Hayatımıza ne gibi yenilikler katacak? Hemen bahsedelim…

Google CEO su Sundar Pichai’nin Konuşmasından Satır Başları

Sundar Pichai konuşmasında Google’ın görevinin dünyadaki bilgileri organize etmek ve bu bilgilerin herkes tarafından erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek olduğunu, ayrıca bilgi, başarı, sağlık ve mutluluk anahtar kelimeleriyle Google’ın insanların yaşamlarını daha fazla kolaylaştırmak istediğinden bahsetti.

Araştırmalarda podcastlerinde arama sonuçlarında çıkacağını, oynatma-daha sonra oynatma özelliklerinin aktarılacağını söyledi.

Bedensel veya zihinsel engeli olan kişilerin Google tarafından çok önemsendiğini yeni teknolojilerin çıkarken bu kullanıcı gruplarına da uygun olmalarına dikkat ettiklerini aktardı.

Peki Gelen Yenilikler Neler?

Kamera Ve Arttırılmış Gerçeklik Yenilikleri (LENS)

Artık Google üzerinde yapılan araştırmalar View-in 3D özelliği ve arttırılmış gerçeklik sayesinde 3D olarak görüntülenebilecek. Örneğin bir insan bir iskelet resmini 3D incelenebilir özelliğe sahipse sanki masasının üzerindeymiş gibi inceleyebilecek.

Arttırılmış Gerçeklik İle 3D Görüntüleme

Geliştirilen OCR ile örneğin bir Restaurant’ın menüsünü çekerseniz, o Restaurant’ın favori yemekleri ekranın sağ tarafında gözükecek. Aynı zamanda menü içerisindeki bir yiyeceğin nasıl gözüktüğü görüntülenebilecek. Alman hesabını kolay hale getiren :) receipt okuma özelliği gelecek.

Receipt Okuma Örneği

Başka bir özellikten daha bahsedecek olursak örneğin bir levha üzerindeki tüm yazılar, mobil cihaz tarafından sesli bir şekilde okunabilecek, okunan kelimeler aynı zamanda highligt edilecek. Bunun yanında aynı tabela üzerine çevirisi yansıtılabilecek. Tekrar dinlenilmek istendiğinde bu sefer çevirilen dilde sesli bir şekilde cihaz üzerinde uygulama yapılabilecek.

Anlık Çeviri Örneği

Urmina adlı kardeşimizin gönülleri yakan videosu Google Lens tanıtım video

Bunların yanında düzinelerce dil desteği barındırması bellekte çok fazla yer kaplayacağı anlamına gelmemekte. Sadece hundred of kilobytes denilecek kadar küçük bir alanı işgal edecek. Böylece bu özellikle 35 dolar gibi bir değere sahip bir telefonda bile çalışabilecek.

Tüm bu özellikler ay sonunda gelen güncelleştirmeler ile hayatımıza girmeye başlayacak.

Google Asistant’a Gelen Yenilikler ( Yeni Nesil Asistan)

Google Asistant yeni gelen özellikler ile hayatımızın her alanına dokunacakmış gibi görünüyor. En başlıca yardımlarından birisi sizi gereksiz form doldurmaktan kurtaracak olması. Örneğin Takvim uygulamasında gideceğiniz bir yolculuk varsa ve araba kiralamak istiyorsanız,

Book A National Car Rental for my next trip

demeniz yeterli olacak. İlerleyen günlerde bakalım Türkçe dil desteği nasıl olacak.

Machine Learningde alınan yollar neticesinde 100 GB lık Machine Learning verisinin 0.5 GB bir düzeye indirildiği açıklandı. Ayrıca Sundar amcamız bu yapılan ilerleme sayesinde Asistant’ın telefona dokunmaktan daha hızlı gözükeceğini paylaştı.

Yeni gelen özellik sayesinde Asistant’a komut vermek istediğinizde her defasında “Hey Google” demek yerine sadece 1 kere “Hey Google “demeniz yeterli olacak. Asistant verdiğiniz komutları sırasıyla işleyecek.

Mesaja cevap verme özelliği sayesinde “reply” komutu verildikten sonra mesaj sesli bir şekilde girilerek karşı tarafa gönderilmiş olacak. Ayrıca fotoğraf paylaşmak istediğinizde albümün ismini söylenerek filtrelenebilecek. Bunun yanısıra “the ones with animal” yani hayvanlarla olan dediğiniz zaman da Asistant size hayvanları içeren fotoğrafları gösterecek. Örneğin “send it to Murat” komutuyla Murat isimli kişiye fotoğraf gönderilebilecek.

Mail yazarken artık “set subject” sesli komutu ile subject(konu) kısmına tıklamadan bir mailin subject i belirlenmiş olacak.

Picks for you özelliği ile örneğin daha önce bir yemek tarifi kaydettiyseniz Asistant size bu yemeğe benzer sevebileceğiniz yemeklerin tariflerini sunabilecek. Bu durum podcast vb. şeyleri de içerecek.

Google tüm bunlarla birlikte Asistant’ı daha fazla kişiselleştirecek. Personal preferences özelliği ile örneğin Mom’s house ( Annemin evi) a gitmek istediğinizde Mom’s House isimli yerler yerine annenizin evine giden yolu rota olarak gösterecek. Ayrıca bu bilgilerin hepsi Asistant içerisindeki “You” tabı içerisinde bulunabilecek.

Bilgilerin Bulunduğu Yer

Driving mode özelliği ile araba kullanım sırasında birbiriyle en çok ilişkili bilgileri içeren bir dashboard kullanıcıya gösterilecek. Bu dashboard içerisinde güncel yerler, media vb kısımlar bulunabilecek. Navigation ekranından çıkmadan sadece sesli komut vererek müzik dinlenebilecek.

En beğendiğim benimde deli olduğum şeylerden birisi artık alarmlar “Hey Google” demeden ses ile durdurulabilecek :)

Tüm bu özellikler bu yılın ilerleyen günlerine doğru yeni Pixel telefonlara gelecek.

O zaman buradan diyorum ki “Hey Google” beni işe alır mısın :)

Güvenlik Ve Gizlilik Yenilikleri

Map’e gelen Incognito Model sayesinde artık Google Map üzerinde gidilen yerler, konumlar google hesabı ile ilişkilendirilmeyecek. Bu özellik ise önümüzdeki günlerde hayatımıza girecek.

Live Caption

Live Caption özelliği ile herhangi bir içeriğin orjinali farketmeksizin o içeriği daha erişilebilir hale getirilecek. Örneğin bir videonun sesi kapalı olsa bile insanlar ne konuşulduğuna dair altyazı okuyabilecek. Bu özellik tamamen cihazda çalışacağından dolayı herhangi bir gecikmeye sebep olmayacak. Live Caption internette izlenen videolarda, podcastlerde ve galerideki herhangi bir videoda etkin hale getirilecek. Ayrıca telefon aramaları bir chat haline dönüştürülerek işitme engellilerin kolayca telefon görüşmesi yapmaları sağlanacak.

Live Caption Örneği

Şimdilik buraya kadar. Bir sonraki yazımda Android Q, NestHub ve yeni çıkan Pixel telefondan bahsedeceğim.

O zaman… The more code (Google) the more happiness

Tüm I/O Keynote’a aşağıdan erişilebilirsiniz.

Source: Artificial Intelligence on Medium

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social