Blog

ProjectBlog: Duyuru: Masternode’unuz düzgün şekilde kurulmuş mu?

Blog: Duyuru: Masternode’unuz düzgün şekilde kurulmuş mu?


Bazı Matrix Masternode’ları başarıyla kurulamadı.

Herbir Masternode, Matrix AI Network zincirinin düzgün çalışmasını sağlamasının hayati bir parçasıdır. Matrix Mainnet’in bu ilk döneminde Matrix ekibi, Matrix YapayZeka ağının normal çalışmasını sağlamak ve Masternode’larını dağıtırken ağ kesinti problemini çözmek için kendi Masternode’larını yerleştirmişti.

Matrix geçtiğimiz birkaç gün boyunca, ekip kontrolündeki Masternode’ları kaldırmaya başladı. Bu node’ların sonuncusu 24 Nisan 2019’da kapatıldı. Bu süre içerisinde, bazı kullanıcılar Matrix AI Network’ün performansında özellikle blok zamanı ile ilgili tutarsızlıklar olduğunu fark etmiş olabilir. Bunun bir başka nedeni, çok sayıda Masternode’un başarıyla kurulamamasından kaynaklanmaktadır. Bunun sonucu olarak, seçildiğinde hatalı veya kullanılmayan Masternode’ların, verilen madencilik ve doğrulama görevlerini tamamlayamamasıdır. Bu, tüm ağı etkiler ve ağın görevleri yeniden dağıtması gerektiğinden blok süresini arttırmaktadır. Matrix ekibi bu konuyla ilgili olarak, uygun şekilde kurulamayan node’larla ilgili tespit edilen node cüzdan adreslerinin bir listesini paylaşmaya karar vermiştir. Bu listede kendi adresinizi bulursanız, lütfen bu makaleyi dikkatlice okuyun!

Başarılı bir şekilde kurulan node’lar ile karşılaştırıldığında, hatalı veya kullanılmayan node’lar önemli ölçüde daha az blok ödülü kazanmaktadır. Node cüzdan adresiniz yukarıdaki listede bulunuyorsa, Matrix ekibi, node’unuzu doğru şekilde kurmak ve ödüllerinizin kaybolmasını önlemek için aşağıdaki adımları uygulamanızı şiddetle tavsiye etmektedir!!

Masternode’nuzun durumu nasıl kontrol edilir?

Adım 1: Blok yüksekliğinizi kontrol ederek, tamamen bloğa senkronize olduğunuzu onaylayın!!

Bir Masternode kurarken, Masternode’nuzun, Matrix AI Network ile tamamen senkronize edildiğinden emin olmalısınız. Blok yüksekliğiniz senkronize değilse, Masternode düzgün çalışmayabilir.

Masternode’unuzu Windows Komut İstemi’nde veya Mac Terminalinizde görüntülerken man.blockNumber yazın. Çıkan rakamı Matrix Blockchain Tarayıcısında listelenen blok yüksekliğiyle karşılaştırın. Eğer eşleşirlerse, senkronizesinizdir demektir. Eşleşmemiş ise, Masternode’nuz uygun şekilde kurulmamıştır. Lütfen Masternode’unuzu nasıl görüntüleyeceğinize ilişkin talimatlar için Matrix MasterNode Dağıtım Kılavuzuna bakın.

Adım 2: Sistem saatinizin doğru olduğunu onaylayın!!

Sisteminizin saati ile yerel saat diliminizdeki gerçek saat arasında bir zaman farkı varsa, Masternode’unuzun Matrix AI Network ile senkronize olmamasına neden olabilir. Lütfen Masternode’unuzu kurarken, sistem saatinizin doğru olduğundan emin olun.


Masternode’nuzun uygun şekilde senkronize edildiğini ve sistem saatinizin doğru olduğunu onaylamanın yanında, Port 50505‘in açık olduğundan emin olmalısınız!

Masternode’nuz Matrix AI Network ile düzgün ve tamamen senkronize edilmiş olsa bile, kapalı bir Port 50505, Masternode’un madencilik ve doğrulama görevlerini yerine getirme yeteneğini etkileyecektir. Matrix ekibi, 44 ülkedeki düzinelerce Masternode’un kapalı bir 50505 Portu ile çalıştığını tespit etti. Spesifik olarak açıklarsak bu sorun, ABD’de 42, Almanya’da 13, İngiltere’de 11, Belçika’da 9, Hollanda- Çin’de 8, Kanada’da 7, Hong Kong’da 6, Avusturya’da 5 ve İspanya’da 4 Masternode’un bu şekilde çalıştığı fark edilmiştir.

Matrix ekibi herkesi, hem bilgisayarında hem de modeminde Port 50505’in açık olduğunu onaylamalarını önermektedir!!!

Port 50505 nasıl açılır?

Port 50505’inizin açık olup olmadığını kontrol etmenin birçok yolu vardır. En basit yol çevrimiçi bir araç kullanmaktır. Aşağıdaki linkten de kontrol edebilirsiniz.

https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/

Port 50505’inizin açık olup olmadığını kontrol etmek için, Yougetsignal.com’ u tıklayın ve “Port Numarası” nın yanındaki boşluğa 50505’i girin. Ardından, “Kontrol Et” i tıklayın. Birkaç saniye sonra Port 50505’in açık olup olmadığını belirten bir mesaj görünecektir.

Port 50505 kapalıysa, lütfen hem bilgisayarınızda hem de modeminizde açın. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, Matrix Ekibi Port 50505’in nasıl açılacağı hakkında ayrıntılı bir rehber hazırladı. Masternode’nuzun normal çalışmasını sağlamak için açık bir 50505 Portu önemlidir. Masternode adresiniz yukarıda listelenmemiş olsa bile, lütfen 50505 Bağlantı Noktanızın açık olduğunu kontrol ediniz. Eğer kapalı olduğunu görüyor ve açamıyorsanız internet sağlayıcınızdan müşteri hizmetlerini arayarak IP numaranızı ve açılmasını istediğiniz 50505 Port numarasını belirterek destek alabilirsiniz.


Takipte kalın..

Matrix AI Network, blockchain vaadi için en yeni YapayZeka teknolojisini kullanır.

MATRIX TURKEY sosyal medya hesapları:
 
Website | Telegram | Twitter | Linkedin | Youtube | Facebook

Source: Artificial Intelligence on Medium

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
a

Display your work in a bold & confident manner. Sometimes it’s easy for your creativity to stand out from the crowd.

Social